אדנומיוזיס

נכתב ע"י אביב מסינגר, 7 בדצמבר 2016

אדנומיוזיס הוא מצב שבו רירית הרחם חודרת אל תוך השריר המרכיב את דופן הרחם. רקמת האדנומיוזיס מגיבה לגירוי ההורמונלי הסדיר של מחזור האישה, ובזמן הווסת נכלא דם בתוך שריר הרחם, מה שגורם לתגובה דלקתית שיוצרת כאב, דימום לא סדיר ובעיות פוריות. התופעה הדומה לאנדומטריוזיס, ובעבר היא אף נקראה “אנדומטריוזיס פנימי” (Endometriozis Interna).

אדנומיוזיס – תסמינים

אדנומיוזיס מופיע בדרך כלל בנשים בנות 35-50. נשים הסובלות מאדנומיוזיס עשויות לסבול גם דימום וויסתי כואב, שופע ועם קרישי דם, מדימום בין מחזורים ומכאב בעת קיום יחסי מין. עם זאת, מכיוון שהרירית כלואה בתוך שריר הרחם, ייתכן מצב שבו האישה סובלת מכאבים עזים לצד דימום מועט. פעמים רבות הדימום המועט יכול לעזור להבחין בין אנדומטריוזיס לאדנומיוזיס, שכן הדימום השופע אופייני יותר לאנדומטריוזיס. תסמינים נוספים הם תחושת משיכה למטה, לחץ על שלפוחית השתן, התכווצויות ועוויתות בבטן התחתונה.

הגורם לאדנומיוזיס אינו ברור, אך כיום מקובלת תאוריה שלפיה הוא נגרם כתוצאה מפגיעה בשלמות הרקמה הרחמית אחרי ניתוח קיסרי, קשירת חצוצרות, הריון או הפסקת הריון. יש המקשרים את התופעה לנוכחות מוגברת של אסטרוגן, הגורמת לשגשוג של רירית הרחם. ואכן, בגיל 35-50 האישה נוטה לייצר פחות פרוגסטרון טבעי, הורמון המאזן את השפעתו של האסטרוגן. בגיל המעבר רמת האסטרוגן מתחילה לרדת, וכשהמחזור מסתיים באופן מוחלט, לרוב חולף גם האדנומיוזיס.

אבחון האדנומיוזיס הוא בעייתי: אפשר לעשות בדיקות CT או MRI, אך אף אחת מהבדיקות לא תיתן תשובה חד משמעית. אפשר לאבחן באמצעות היסטרוסקופיה אבחנתית או ניתוחית, שבה בודקים את הרקמה החשודה מבחינה היסטולוגית.

אדנומיוזיס ברפואה הסינית

בעיניים סיניות אדנומיוזיס נובע בדרך כלל מבעיה של זרימת דם ברחם. לעתים היא משולבת בבעיה של זרימת צ’י ודם ופעמים אחרות מערב המצב גם לחות, שעל פי הרפואה הסינית גורמת להפרעה בזרימה התקינה.

הדיקור הסיני ידוע ביכולתו לטפל בכאבים בכלל ובכאבי מחזור בפרט, ויעילותו בטיפול בכאבים על רקע אנדומטריוזיס או אדנומיוזיס ובשיפור בזרימת הדם ברחם נבדקה ואומתה במחקרים מדעיים.

הטיפול הסיני משלב ברוב המקרים דיקור סיני וצמחי מרפא, ומתרכז בשיפור זרימת הדם באגן, באיזון הורמונאלי, בתגובה הדלקתית ובתלונות הספציפיות של האישה. יש מקרים שבהם נמליץ על טיפול בתזונה או בשיאצו, שהיא טכניקת מגע של הרפואה הסינית.

אנחנו כאן בשבילך

הצטרפי למאות הנשים שפנו למרפאה ושבחרו ברפואה הסינית כטיפול תומך ומיטיב לאנדומטריוזיס ופריון. אנו נשמח לעזור, לייעץ, לכוון, לענות על כל שאלה, לטפל בך ולסייע בכל דרך שנוכל.

צרי קשר עם המרפאה לתיאום פגישה ראשונה או לקבלת פרטים נוספים

לא מצאת פה תשובה לשאלה שלך? שאלי בדף שאלות ותשובות!

מאמרים נוספים

צור קשר

האם יש לי אנדומטריוזיס?
לוגו
המידע מוגש מטעם מרפאת בריאת – מרפאה טיבעית לפוריות ולבריאות האישה.

לצוות המטפלים ידע רב וניסיון עשיר בטיפול באנדומטריוזיס באמצעות רפואה סינית, דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ונטורופתיה ודימיון מונחה. נשמח לעמוד לרשותך.