מחקר מבוקר ואקראי על דיקור לאנדומטריוזיס 2010

נכתב ע"י אביב מסינגר, 11 בדצמבר 2016

רובי קליין ושות’ פרסמה בשנת 2010 מחקר שנערך על 101 נשים שסבלו מאנדומטריוזיס ועברו טיפולי-פוריות. המחקר היה בשיטת Cross Over כאשר כל קבוצה משמשת ביקורת לעצמה.
הנשים חולקו ל- 2 קבוצות, כאשר בשלב הראשון של המחקר, הקבוצה הראשונה קיבלה דיקור אמת לטיפול בכאבי-מחזור, וקבוצת הביקורת קיבלה דיקור דמי. בסיום השלב הזה היתה הפסקה של חודשיים, ולאחריה, בשלב השני הקבוצות התהפכו – קבוצת הדיקור קיבלה דיקור דמי, וקבוצת הביקורת עברה דיקור אמת לכאבים. באופן כזה כל קבוצה היתה הביקורת של עצמה.

תוצאות המחקר הראו שיפור משמעותי בקבוצה הראשונה שקיבלה דיקור אמת, לעומת קבוצת הביקורת. בשלב השני, כאשר הקבוצות התחלפו, דיווחו הנשים שקיבלו עכשיו דיקור אמת על ירידה משמעותית בעוצמת כאבי-המחזור.

באופן דומה נרשם שיפור גם במדדים אחרים שנבדקו, כמו מדד איכות-החיים, שיעור הלידות, שימוש במשככי-כאבים, איכות-חיים פסיכולוגית ויעילות חברתית.

מסקנות המחקר הראו שדיקור הוא כלי יעיל לטיפול בכאבי מחזור אצל נשים הסובלות מאנדומטריוזיס, והוא משפיע לטובה גם על איכות החיים, שיעור לידות ומדדים אחרים.

קישור למחקר

Rubi-Klein K et al., Is acupuncture in addition to conventional medicine effective as pain treatment for endometriosis? RCT cross-over trial. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2010 Nov

מאמרים נוספים

צור קשר

האם יש לי אנדומטריוזיס?
לוגו
המידע מוגש מטעם מרפאת בריאת – מרפאה טיבעית לפוריות ולבריאות האישה.

לצוות המטפלים ידע רב וניסיון עשיר בטיפול באנדומטריוזיס באמצעות רפואה סינית, דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ונטורופתיה ודימיון מונחה. נשמח לעמוד לרשותך.