שלשולים והקאות במחזור – אנדומטריוזיס או תסמונת קדם ויסתית?

נכתב ע"י אביב מסינגר, 4 באפריל 2017

תופעות של שלשולים והקאות בזמן המחזור מוכרות לנשים רבות, והן עשויות לגרום לסבל מתמשך ולמגבלה משמעותית. מערכת העיכול מושפעת מאוד מהמערכת ההורמונלית, ומכאן הקשר בין תופעות אלה למהלך המחזור ולזמן הוסת. שלשולים, עצירויות, הקאות, כאבי בטן, נפיחות של הבטן, ריבוי גזים, שינויים בתיאבון וכמיהה למתוק יכולים להיות חלק מתסמונת קדם ויסתית שמערבת את מערכת העיכול.

קפיצה מהירה לנושאים:

אנדומטריוזיס היא בעיה גינקולוגית שמאופיינת בהימצאות של רירית הרחם בחלל הבטן ובאיברים אחרים, ויוצרת, בין השאר, בעיות דומות של מערכת העיכול: בעיקר כאבי בטן, נפיחות, שלשולים, עצירויות והקאות. בגלל הדימיון הקליני בין המצבים, קורה לא פעם שנשים עם אנדומטריוזיס מאובחנות בצורה שגויה כסובלות מתסמונת המעי-הרגיז, ומקבלות טיפול שאינו מתאים.

למרות הדימיון בתופעות, קיים הבדל בסיבות להן ובטיפול שיקל עליהן. במאמר זה ננסה להסביר מהם הסימנים שמבחינים בין מצב של אנדומטריוזיס לבין מצבים אחרים הגורמים לבעיות במערכת העיכול.

שלשולים במחזור

שלשולים בזמן הוסת היא תופעה נפוצה, שמתרחשת לפני או בימים הראשונים של הדימום. הגדרת השלשולים ברפואה-הסינית מתייחסת למרקם של הצואה, והיא כוללת יציאות רכות מאוד, דייסתיות או מימיות. בנוסף, חשובה תדירות היציאות: תדירות תקינה היא של 1-3 יציאות ביום, יותר מזה מוגדר כבר כשלשול. יש לבחון גם את מידת הדחיפות שיש, או כמה מהר צריך להתפנות. הימצאות של מזון לא מעוכל בצואה יכולה להצביע על בעיית ספיגה שפעמים רבות קשורה גם היא לשלשולים.

הדיון כאן מתייחס לשלשולים כרוניים, שחוזרים על עצמם במהלך החודש, או מופיעים באופן מחזורי בכל חודש, וחשוב להבחין ביניהם לבין שלשולים מסיבה אקוטית כמו מזון מקולקל, וירוס בטן, טפילים או דיזינטריה.

שלשולים במחזור בראייה הסינית

לשלשולים בזמן הוסת יש גורמים שונים על-פי הרפואה הסינית, וטיפולים שונים שמותאמים להם. האבחנות הנפוצות הן חולשה של מערכת העיכול, תקיעות של אנרגיה, ומצבים דלקתיים שמערבים חום וליחה.

הטיפול מבוסס על פי רוב על הדיקור, ולעיתים מתווסף גם שימוש בצמחי מרפא. להתאמה של תזונה לפי האבחנה הסינית יש חשיבות רבה בפתרון הבעיה.

הקאות בזמן מחזור

הקאות בזמן מחזור הן תופעה נדירה יותר, ומעבר לסבל שכרוך בה, היא עלולה לגרום לנזק במערכת העיכול העליונה. היא כרוכה באי נעימות ועשויה לגרום הפרעה של ממש בהתנהלות השגרתית של לימודים, עבודה ושאר עיסוקים.

הקאות בזמן הווסת יכולות להיגרם מבעיות בקיבה, כמו חומציות יתר או דלקת, אך גם ממוקד של אנדומטריוזיס שנמצא באזור הקיבה או הסרעפת. ככלל, במקרים של הקאות חשוב לעבור בירור מקיף כדי לנסות ולאתר את המקור שלהן.

הקאות במחזור בראייה הסינית

מערכת העיכול זורמת, על פי הרפואה הסינית מלמעלה למטה, מהפה לכיון המעיים. הקאות הן תוצאה של חסימה והפרעה לתנועה החופשית, החסימה יוצרת תקיעות, וכיוון התנועה התקין משתבש – ועולה מעלה.

החסימה יכולה להיות באזור הגרון והושט, ואז תהיה תחושה של מחנק בגרון ומלאות בחזה, בקיבה עצמה (כמו בחומציות יתר או בדלקת של הקיבה), בסרעפת או במעיים. האבחנה הסינית תכלול גם את סיבת החסימה – למשל, לחות וליחה, חולשה, או חום במערכת העיכול. לפי המיקום והסיבה יותאמו נקודות הדיקור, וצמחים שעובדים במנגנונים שונים כמו עידוד התנועה, סילוק ליחה או הוצאה של חום.

בעיות עיכול כחלק מתסמונת קדם ויסתית

הורמוני המין הנשיים, האסטרוגן והפרוגסטרון, הם המשפיעים העיקריים על מערכת העיכול, והשינויים שלהם במהלך החודש הם הגורם העיקרי לתופעות הקדם ויסתיות. גורמים נוספים הם גורמי דלקת כמו פרוסטגלנדינים, השפעה של מערכת העצבים וכמובן התזונה עצמה.

בעיות עיכול על רקע אנדומטריוזיס

כאמור, אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רקמה של רירית הרחם מתפשטת אל מיקומים נוספים וגורמת בעיות רבות גם במערכת העיכול. מוקד רקטו-וגינלי הוא רקמה של אנדומטריוזיס שממוקמת בין הנרתיק והמעיים. זהו מוקד נפוץ שעלול לגרום לתגובה דלקתית וללחץ על הרקמות שמסביבו. מצד אחד הוא צמוד לנרתיק ויכול לגרום לכאבים בזמן יחסי-מין, ומהצד השני הוא לוחץ על המעיים, ויכול לגרום לעצירות במהלך החודש, ולשלשולים וכאבי בטן בזמן הוסת. ייתכנו גם כאבי בטן חדים וחזקים שמוקלים לאחר יציאה. במצבים חמורים עלול מוקד זה לחסום את המעיים בצורה מלאה, מצב שמחייב פנייה מיידית לבית-חולים, וטיפול מיידי, לרוב באמצעות ניתוח. סימפטום אופייני נוסף הוא דימום רקטלי בזמן הוסת, שמצביע על מוקד אנדומטריוזיס שקרוב לפי-הטבעת, וגם בו חשוב לגשת לאבחון באופן מיידי.

מוקדים יכולים להתמקם גם על הסרעפת, באזור הקיבה והאיברים העליונים של מערכת העיכול. אותם מוקדים יכולים לגרום לתופעות של כאבים ברום הבטן (אפיגסטריום), הקאות, צרבות, קוצר נשימה ותחושת מלאות בחזה.

מתי נחשוד באנדומטריוזיס ומתי בתסמונת קדם ויסתית

האבחנה בין הסיבות השונות לבעיות במערכת העיכול במהלך המחזור – תסמונת הורמונלית קדם ויסתית, אנדומטריוזיס או מעי רגיז – אינה פשוטה, וניתן בקלות לשגות באבחון. למידע על בעיות עיכול בזמן המחזור החודשי והוסת לחצי כאן.

אבחנה ברורה של אנדומטריוזיס נעשית רק במעבדה לאחר ניתוח לפרסקופיה, אולם יש סימנים שיכולים לחזק את ההשערה שמדובר באנדומטריוזיס: כאבי מחזור, כאבי אגן, כאבים בזמן יחסי-מין, בעיות בשלפוחית השתן או בעיות פיריון יכולים לחזק את ההשערה שזהו המקור לבעיות העיכול.

בתסמונת קדם ויסתית עיקר הבעיות מורגשות לפני הוסת, בעוד שתופעות הקשורות באנדומטריוזיס בדרך כלל מתרחשות או מתגברות משמעותית בימים של הדימום הויסתי, (אך עשויות להתקיים גם במועדים אחרים במהלך המחזור החודשי).

תופעות הקשורות למעי הרגיז מתרחשות לאורך כל החודש. הן יכולות להתגבר לפני הוסת, בגלל השפעת ההורמונים, אולם בדרך-כלל יושפעו יותר מסטרס, מצב רגשי ומשינויים במערכת-העצבים.

כל דימום שמתרחש במערכת העיכול – בפי הטבעת, בטבור, בקיבה, ואפילו באזור החזה יכול להחשיד על מעורבות של אנדומטריוזיס. במקרה של דימום כזה יש לגשת לבירור רפואי מיידי.

סובלת מבעיות במערכת העיכול סביב המחזור?

את מוזמנת להתייעץ עם צוות המטפלים של המרפאה, לשאול שאלות, לקבל פרטים, ולבוא לטיפול במרפאת בריאת. לנוחותך, את יכולה ליצור קשר עם המרפאה באמצעות הטופס המהיר,

או לשאול בדף שאלות ותשובות באופן אנונימי ותיעני בהקדם.

אנחנו כאן בשבילך

הצטרפי למאות הנשים שפנו למרפאה ושבחרו ברפואה הסינית כטיפול תומך ומיטיב לאנדומטריוזיס ופריון. אנו נשמח לעזור, לייעץ, לכוון, לענות על כל שאלה, לטפל בך ולסייע בכל דרך שנוכל.

צרי קשר עם המרפאה לתיאום פגישה ראשונה או לקבלת פרטים נוספים

מאמרים נוספים

צור קשר

האם יש לי אנדומטריוזיס?
לוגו
המידע מוגש מטעם מרפאת בריאת – מרפאה טיבעית לפוריות ולבריאות האישה.

לצוות המטפלים ידע רב וניסיון עשיר בטיפול באנדומטריוזיס באמצעות רפואה סינית, דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ונטורופתיה ודימיון מונחה. נשמח לעמוד לרשותך.