תסמונת המחזור הרגיז

נכתב ע"י אביב מסינגר, 7 בדצמבר 2016

סובלות מכאבי מחזור קשים? מתקשות להיכנס להיריון? הרופאים לא מוצאים את הבעיה? יכול להיות שאתן סובלות מאנדומטריוזיס, התעלומה הגדולה של הגינקולוגיה, שפוגעת בכעשרה אחוזים מהנשים. הרפואה המסורתית והמשלימה מתאחדות כדי להקל על הסובלות – אך פתרון עדיין אין.

מאז שהיא זוכרת, סבלה ענת, 34, מכאבי מחזור בלתי נסבלים. “הייתי מתעלפת מכאבי מחזור”, היא מספרת. “כשהלכתי לרופאים, אמרו שזה קורה, שזה יכול להיות לחץ דם נמוך. העצה היחידה שהייתה להם היא שכדאי שאקח משככי כאבים”. משככי הכאבים לא עזרו, והמחזור החודשי מירר את חייה. בגיל 25, כשהייתה בטיול תרמילאים בדרום אמריקה’ התחילה ענת לסבול מכאבים חזקים באזור הבטן. בבית חולים היחיד באזור התגלה בבדיקת אולטרההסאונד שלענת יש ציסטה בגודל של שבעה ס”מ על השחלה. רופא שבדק אותה אמר שהציסטה שפירה, ושרק אם תסבול מכאבים כדאי לה להפסיק את הטיול ולשוב לישראל. וכך היה.

זמן קצר אחרי שחזרה ארצה, התמוטטה ענת מכאבים, הובהלה לבית החולים ושם נותחה. האבחון של הרופא הדרום אמריקאי התגלה כאופטימי: בחלל הבטן של ענת נמצאו הידבקויות, רקמה צלקתית שנוצרת כשאיברים פנימיים נדבקים אחד לשני בעקבת דלקות מקומיות. רק אז הבינו הרופאים שענת סובלת מאנדומטריוזיס. “זאת מחלה אניגמטית, ואנחנו עדיין לא יודעים מה גורם היווצרותה”, מסביר פרופ’ אברהם גולן, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים וולפסון בחולון, שחוקר את התופעה, ויחד עם חוקרים נוספים מנסה לגלות את הגורמים לה ולהגביר את המודעות.

אנדומטריוזיס, “התעלומה הגדולה של הגינקולוגיה”, היא מצב רפואי שבו רקמת רירית הרחם (אנדומטריום) מופיעה מחוץ לרחם ומתפתחת על איברים אחרים, לרוב בחלל הבטן והאגן. פעם בחודש, כשרירית הרחם מתכוננת לביוץ במסגרת המחזור החודשי, גם הרקמות האלו, שצמחו מחוץ לרחם, מגיבות להורמונים. כשההיריון לא נקלט, הרירית נהרסת ומתפרקת. אלא שבמקרה של הרקמות שצמחו מחוץ לרחם הגוף לא יודע איך להתמודד עם הדימום ולא יודע איך לנקז אותו. הדם מהרקמה המתפרקת מגרה את האזור וגורם לתהליך דלקתי שמוביל לכאבי מחזור בלתי נסבלים, ולאותן הידבקויות שמהן סבלה ענת. ההידבקויות ומוקדי הדלקת עלולים לפגוע בתפקוד האיברים הפנימיים שקרובים למוקד הרקמה ולגרורות שלה. המוקדים עלולים לחסום את דרכה של הביצית לחצוצרה ולהוביל לאי פוריות על רקע מכאני, אחת משלוש הסיבות המובילות לבעיות פוריות בקרב נשים.

המחלה המבלבלת

אם את סובלת מכאבי מחזור קשים, מהסוג שמשבש לך את החיים מדי חודש, שגורם לך להישאר בבית עם משככי הכאבים, יש סיכוי שאת סובלת מאנדומטריוזיס. סימפטומים נוספים כוללים כאבים בזמן קיום יחסי מין, הפרעות במערכת השתן – שמאובחנות לעיתים כדלקת בדרכי השתן, הפרעות במערכת העיכול – שמאובחנות לעיתים כתסמונת המעי הרגיז, וכאמור, בעיות בפוריות. על פי ההערכות, אחת מעשר נשים סובלת מהתופעה, ושליש מהן יתקשו להיכנס להיריון. ובכל זאת – עדיין מדובר באחת התופעות הכי פחות מוכרות ברפואת נשים. גם הגורמים לתופעה עדיין לא ברורים, ואיש עדיין לא פיצח את הגורם לכך שהרקמה מגיעה מלכתחילה לחלל הבטן, לאגן, ובמקרים נדירים גם לאזורים מרוחקים כמו הריאות והמוח. התיאוריות מדברות על כך שבזמן מחזור נודדת רקמת רירית הרחם דרך פתח החצוצרות לכיוון חלל הבטן והאגן. אבל דם וִסתי שנע אחורה מהרחם הוא תופעה שכיחה אצל נשים רבות, ולכן לא ברור למה רק חלקן מפתחות אנדומטריוזיס.

בגלל מקרים נדירים שבהם האנדומטריוזיס מאובחן אצל גברים או באזורים נדירים בגוף, התפתחה תיאוריה נוספת, שמדברת על התפתחות לא תקינה של תאי גזע. גם התיאוריה הזאת לא הוכחה עדיין. “מדובר ככל הנראה בתגובה לקויה של מערכת החיסון, וייתכן שקיים גורם גנטי להיווצרות הדלקת, מתוך זה שנשים רבות מאותה משפחה סובלות מהתסמינים”, אומר אביב מסינגר, ראש תחום רפואה סינית באגף הנשים בתל השומר ומנהל “בריאת”, מרפאה טבעית לפוריות ולבריאות האישה.

יש בלבול בנוגע להיווצרות המחלה, כי אנדומטריוזיס היא לא מחלה אחת, יש לה כמה וריאציות”, מסביר ד”ר ד”ר דוד סוריאנו, מייסד המרכז לאנדומטריוזיס בבית החולים תל השומר. “יש אנדומטריוזיס של גיל ההתבגרות עם מרכיב גנטי חזק, כשהכאבים החזקים מתחילים כבר מהמחזור הראשון. קיימת הקבוצה עם המוקד הרקטו-וגינאלי, מחלה שגורמת לכאבים חזקים מאוד בזמן הווסת ובקיום יחסים. זו קבוצה שפחות תסבול מבעיות פוריות. ויש הקבוצה השלישית, נשים שמגיעות בעקבות הופעה של ציסטה בשחלה”.

בשנים האחרונות מתפתחת התובנה שמדובר בתופעה רחבה ממה שהניחו עד עכשיו: בין חמישה לעשרה אחוז מקרב הנשים, ובין 20 ל-30 אחוז מהנשים שעוברות הפריה חוץ גופית. באיטליה אף הכריזו עליה כעל מחלה לאומית. הבעיה היא, כמובן, באבחון. המחלה המסתורית מקשה על הזיהוי והאבחנה, הן של הרופאים והן של הנשים, מה שמוביל לחוסר מודעות לגביה.

בעקבות היעדר המודעות, ממעטים הרופאים המאבחנים לשאול שאלות משלימות לגבי כאבי גב, כאבים באגן ודימום מוגבר בזמן המחזור, הפרעות במתן שתן או במערכת העיכול, ועד כאבים בזמן קיום יחסי מין. רבים מהם ישלחו את המתלוננת לביתה עם גלולות או משככי כאבים, בלי לערוך בירורים נוספים. “סבלתי מכאבי מחזור מחרידים מאז גיל 17. כל פעם התחילו ההתכווצויות בבטן הייתי משותקת לימים”, מספרת תמר, 34, מירושלים. “אף רופא לא קישר את זה משהו רחב יותר, למרות שבמרוצת השנים חשבו שאני סובלת מכל מיני דברים, כמו רגישות ללקטוז, צליאק, תסמונת המעי הרגיז ועוד ועוד. הפתרון שאלתרתי לעצמי היה לא להפסיק לקחת את הגלולות, כך שאוכל לקבל מחזור רק כמה פעמים בשנה. הגינקולוג אישר את זה, כי לא ממש הייתה לו הצעה אלטרנטיבית. רק עשר שנים אחר כך כשבעלי ואני ניסינו להיכנס להיריון,התחלתי בבדיקות יותר מקיפות ואובחנתי כסובלת מאנדומטריוזיס”. אחרי ניתוח אחד ומאמצים לא קלים להרות – תמר היא אם לשתי בנות.

אנחנו יודעים שחולפות בין שמונה לעשר שנים עד שרוב הנשים מאובחנות, אומר ד”ר סוריאנו. “ואנחנו יודעים שאיחור באבחנה לא נובע מאי פנייה לגורם רפואי. פעמים רבות הנשים מגיעות עם תלונות על כאבי בטן שלא בזמן המחזור, או על הקאות ושלשולים בזמן מחזור. הרופאים, שלא מוצאים ממצאים משמעותיים, שולחים אותן להמשך בירור בגסטרו, או שולחים אותן לעשות אולטרה-סאונד”.

העיכוב באבחנה גובה מחיר גבוה, שיכול להסתיים באי פריון, בעוד שאבחון מוקדם יכול לסייע לנשים לחזור בהדרגה לחיים נורמליים. אבחון מוקדם יכול גם למנוע היווצרות של הידבקויות, אותה רקמה צלקתית שמחייבת ניתוח. “בעזרת אבחון מוקדם, מרבית הנשים שסובלות מאנדומטריוזיס יכולות להשיג איכות חיים תקינה ולהיכנס להיריון”, מבהיר ד”ר סוריאנו.

מעבר לטיפול הרפואי כדאי שכל אישה תכיר את ההשפעה שקיימת לאורח החיים שלנו על עוצמת הכאבים”, מדגיש מסינגר,”הניסיון הטיפולי מלמד שבאמצעות תזונה, פעילות גופנית ושינה תקינה ניתן לצמצם את עוצמת הכאבים והתופעות. על פי התפיסה הסינית, בבסיס האנדומטריוזיס קיימת בעיה של זרימת דם, ודיקור, צמחי מרפא ופעילות גופנית יכולים לעזור לה מאוד. המרכיב הדלקתי מאופיין כהצטברות של חום, ולכן פעמים רבות מומלץ להימנע ממזונות שמעלים את החום, כמו סוכר, קפה, אלכוהול, שוקולד, וירקות סולניים כמו חצילים, תפוחי אדמה ועגבניות לא בשלות. מי שמאובחנת כסובלת מאנדומטריוזיס קל עד בינוני יכולה לשפר את מצבה באמצעות טיפול טבעי והקפדה על אורח חיים, ולהימנע לעיתים מהתערבות כירורגית”.
לשמור על איזון

יפית, 39, התחילה לסבול מהמחזור לפני 13 שנה. “היו לי כאבי גב ופתאום התחלתי להתנפח”, היא נזכרת. “התחלתי להשתנות חיצונית, והכאבים רק הלכו והחמירו. גם נהייתי מאוד עייפה. ידעתי שמשהו בפנים לא בסדר, אבל הרופאים לא ידעו לאבחן מה קרה”. יפית החליטה לנסות לגלות בעצמה את מקור הבעיה שלה, ופנתה לד”ר גוגל. “ישבתי על האינטרנט ואז הבנתי שיש לי כל הסימנים של אנדומטריוזיס”, היא מספרת. “מצאתי מומחה בארץ, והוא מיד הרגיש את הגוש בין צוואר הרחם לרקטום”. במאמץ לפתור את הבעיה עברה יפית ניתוח להסרת הגוש, אך בגלל המיקום הרגיש שלו הוחלט שלא להסיר את כולו אלא רק חלק מהרקמה. “זה עזר בהתחלה, אבל המצב חזר לקדמותו”, אומרת יפית, שעברה ניתוח שני ארבע שנים אחר כך. היום, אגב, נעשים מאמצים להוריד את הרקמה במלואה כבר בניתוח הראשון, למרות הקושי והרגישות.

הטיפול הרפואי כולל טיפול בסימפטומים, כלומר, בכאב, באמצעות משככי כאבים ומתן גלולות למניעת היריון ברצף, המאזנות את ההורמונים ומונעות את הדימום החודשי. חלק מהמטופלות ייאלצו לעבור ניתוח או לפרוסקופיה, כדי לתקן את הנזק שכבר נגרם למערכת.

בעצת הרופא המטפל שלה פנתה יפית לטיפולים משלימים, שמוצעים במרפאה לרפואה משלימה במרכז בתל השומר. “התחלתי עם הדיקור ופשוט נעלמו לי הכאבים”, היא מספרת. “כרגע הניתוח בסטנד ביי. הדיקור שומר לי על האיזון”. לדברי מסינגר, לא מדובר בקסם. בגלל שהאנדומטריוזיס היא תופעה מערכתית, שפוגעת בחלקים שונים של הגוף, הרפואה הסינית יודעת להתמודד איתה ולספק תמיכה לטיפול המערבי. “לא מעט נשים עוברות את הניתוח ועדיין סובלות מכאבים”, מסביר מסינגר. “הגלולות הן פתרון טוב אבל לא מספק, ויש לא מעט נשים שמגיבות לא טוב לגלולות, הן סובלות מכאבי ראש וירידה בחשק המיני. הן מגיעות לרפואה הסינית כשהפתרון שהן מקבלות מהרופא לא מספק, מכיוון שיש לה יכולת לטפל בכאב, הסימפטום העיקרי”.

באופן אבסורדי, אחת התרופות הטובות ביותר להפסקת הכאבים היא היריון, שמאפשר לנשים שסובלות מאנודמיטריוזיס כמעט שנה שלמה ללא מחזור. הבעיה, כאמור, היא שרבות מהנשים האלו יתקשו להיכנס להיריון. “הנשים האלו זקוקות קודם כל להכרה שיש שם לבעיית הפוריות שלהן”, אומר ד”ר סוריאנו. “ויש הקלה גדולה כשהן מבינות את זה ושיש מומחים לבעיה”.

בחלק מהמקרים יצליחו הנשים להיכנס להיריון באופן טבעי. “נשים עם אנדומטריוזיס הן קבוצה ייחודית”, מסביר ד”ר ה סוריאנו. “מעבר לקושי הרגיל שבהתמודדות עם האכזבה בעקבות כל מחזור פוריות שלא מצליח, הן מתמודדות עם הכאבים של המחזור”, הוא מסביר.

תמר ויפית הם רק שני סיפורים שנגמרו בסוף טוב. “החצוצרה שלי אמנם היתה חסומה, אבל השחלה כן הצליחה לייצר ביציות”, מספרת יפית. “לא הרבה, אבל לשמחתי לא צריך יותר מדי. היום יש לי שתי בנות מקסימות, שתיהן מהפריה חוץ גופית, שבשתי פעמים הצליחה ישר במחזור הראשון”.

הכתבה נכתבה על ידי ליטל גרוסמן, והתפרסמה במוסף סגנון של מעריב, 13.7.11.

מאמרים נוספים

צור קשר

האם יש לי אנדומטריוזיס?
לוגו
המידע מוגש מטעם מרפאת בריאת – מרפאה טיבעית לפוריות ולבריאות האישה.

לצוות המטפלים ידע רב וניסיון עשיר בטיפול באנדומטריוזיס באמצעות רפואה סינית, דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ונטורופתיה ודימיון מונחה. נשמח לעמוד לרשותך.